USG tarczycy jako metoda monitorowania terapii hormonalnej

USG jest cennym uzupełnieniem leczenia oraz monitorowania przebiegu chorób tarczycy. Tę metodę wykorzystuje się w diagnostyce guzków gruczołu, autoimmunologicznych zapaleń tarczycy, nowotworów i podczas biopsji. Jakie jeszcze znaczenia ma ultrasonografia?

Jaka jest funkcja tarczycy?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem znajdującym się w przedniej dolnej części szyi. Pełni ważną rolę, ponieważ produkuje dwa hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu: tyroksynę i trójjodotyroninę. W ostatnich latach wzrasta częstość zachorowań na choroby tego gruczołu. Do najczęstszych patologii należą: niedoczynność tarczycy, zwykle powodowana przez autoimmunologiczną chorobę Hashimoto, oraz nadczynność tarczycy, u której podłoża leży przeważnie choroba Gravesa-Basedowa.  Do innych schorzeń tarczycy zalicza się m.in. nowotwory i łagodne guzki.

Kiedy wykonuje się USG tarczycy?

USG tarczycy jest obecnie jednym z najpowszechniej wykorzystywanych badań obrazowych w endokrynologii. Pozwala na uwidocznienie nawet najmniejszych zmian, a więc przydaje się w diagnostyce: guzków, wrodzonych anomalii narządu oraz raka tarczycy. Jest też ważnym elementem monitorowania przebiegu leczenia onkologicznego, pozwala też sprawdzić, czy opisane wcześniej zmiany uległy progresji.

Poza tym dzięki USG możliwe jest z dużym prawdopodobieństwem zdiagnozowane stanu zapalnego tj. np. choroby Gravesa-Basedowa.

Jakie są wskazania do wykonania USG tarczycy?

Dużo zmian morfologicznych w obrębie gruczołu tarczowego długo pozostaje bezobjawowych. Są jednak pewne symptomy, które skłaniają do wykonania badania USG:

  • nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy (T4 i T3) lub TSH we krwi,
  • chrypka,
  • problemy z przełykaniem,
  • powiększenie obwodu szyi,
  • pojawienie się wyczuwalnego guza w okolicy tarczycy,
  • ból w obrębie szyi.

Leczenie hormonalne a USG tarczycy

Leczenie hormonalne wdraża się w przypadku niedoczynności gruczołu. Polega na przyjmowaniu w postaci tabletek hormonów, których tarczyca nie jest w stanie sama wyprodukować. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest autoimmunologiczne zapalenie Hashimoto, które w USG daje charakterystyczny obraz. Właśnie dlatego USG tarczycy jest wartościowym uzupełnieniem procesu monitorowania przebiegu choroby, jednak aby ocenić funkcjonalność narządu, konieczne jest także oznaczenie stężenia hormonów.

Jak przebiega USG tarczycy i jak się do niego przygotować?

USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i całkowicie bezbolesnym. Ponadto nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz nie posiada żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania. Podczas badania lekarz umieszcza na szyi pacjenta specjalny żel, a następnie przy pomocy głowicy aparatu ultrasonograficznego ocenia wygląd gruczołu, jego kształt, ewentualne zmiany oraz przepływ przez naczynia. Sprawdza też węzły chłonne oraz okoliczne tkanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × cztery =