Rozdzielacze do podłogówki – czym kierować się podczas wyboru

Rozdzielacze do podłogówki – czym kierować się podczas wyboru?

W aktualnych czasach coraz większą popularność zyskuje ogrzewanie podłogowe. Do jego właściwego funkcjonowania konieczne jest zastosowanie rozdzielacza. Służy on do rozdziału czynnika grzewczego, regulacji i sterowania poszczególnymi pętlami grzewczymi w ogrzewaniu podłogowym.

Z czego składa się rozdzielacz do ogrzewania podłogowego?

Podstawowym elementem rozdzielacza są belki. Wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej gwarantując tym samym bezawaryjną prace przez wiele lat.  Przy wyborze rozdzielacza warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie rzeczy jak: odległość pomiędzy osiami belek, szerokość pomiędzy poszczególnymi obiegami oraz ilość obwodów. Prawidłowe działanie rozdzielacza do podłogówki https://proterm.sklep.pl/rozdzielacze-viessmann,cp663,pl.html opiera się na odpowiednim wyregulowaniu obiegu tak, aby w każdej pętli w pomieszczeniu była odpowiednio ta sama temperatura. Decydując się na zamontowanie ogrzewania podłogowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi: zapotrzebowanie energetyczne domu oraz stopień izolacji budynku.

rozdzielacz

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru rozdzielacza do podłogówki?

Warto także przy wyborze rozdzielacza zwrócić uwagę na sposób ogrzewania domu. Czy system podłogowy będzie jedynym rodzajem ogrzewania w budynku, czy występują jeszcze inne rodzaje ogrzewania. Inną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielacza jest materiał wykonania. Jego właściwy dobór wpływa na trwałość całego systemu. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas doboru rozdzielacza jest jego uzbrojenie. Rozdzielacz może być wyposażony np. w rotametry, czyli przepływomierze, które regulują przepływ wody na pętlach, aby był wyrównany na wszystkich odcinkach. Mogą być także wyposażone w termostatyczne zawory mieszające regulujące wydajność systemu grzewczego. Zawór mieszający pozwala na dostarczenie wody o odpowiedniej temperaturze do układu. Siłowniki termoelektryczne pozwalają na otwarcie i zamknięcie pętli, czyli utrzymywanie odpowiedniej temperatury podłogi, a co za tym idzie, także pomieszczenia.

Postaw na rozdzielacz dobrej jakości!

Zaprojektowanie podłogówki najlepiej jest zlecić projektantowi, który będzie w stanie fachowo ocenić ilość materiałów, niezbędnych do zainstalowania ogrzewania. Gwarantem trwałości podłogówki jest nie tylko wybór niezawodnych materiałów, ale przede wszystkich prawidłowe zamontowanie całego systemu grzewczego.

Rozdzielacze do centralnego ogrzewania przeznaczone są do instalacji, w których występuję więcej niż jeden obieg grzewczy. Dzięki rozdzielaczowi możliwe jest pominięcie dużej ilości rur oraz złączek, które są w instalacji centralnego ogrzewania obarczone ryzykiem wystąpienia nieszczelności. Dlatego też zastosowanie jednego lub większej ilości rozdzielaczy jest lepszym i szybszym rozwiązaniem.

Rozdzielacze są ważnym elementem w każdej instalacji. Mogą posiadać różne ilości obwodów miedzy innymi: mniejsze rozdzielacze 3 obwodowe, ale także i takie, które mają 4, 5, 6, 7 a nawet i 12 obwodów. Ilość obwodów na rozdzielaczu zależy od wielkości instalacji oraz zapotrzebowania energetycznego ogrzewania.

One thought on “Rozdzielacze do podłogówki – czym kierować się podczas wyboru?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + siedemnaście =