Aranżacja balkonu – luksus i komfort w jednym!

Wielką rolę w wystroju balkonu odgrywają dodatki. Wśród wielu rodzajów materiałów a także kolorów, które możemy wybrać, znajdują się doniczki ceramiczne, szklane lub metalowe. Doniczki to nie wszystko sprawdź nasze pozostałe pomysły.
Na niewielkie balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają dobrze i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto także wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch owinięty naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można atrakcyjnie oświetlić aranżując magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem małe lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym natomiast można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe umieścić kinkiety. Szczególnie ciekawym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez skojarzenie z tarasami z czasów PRL. Dziś powracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Bardzo istotnym elementem aranżacji tarasu bądź balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zainteresowania właścicieli. Niektórzy także rezygnują z pewnych odmian, gdyż są szkodliwe dla zwierząt, a żaden spośród mieszkańców nie potrafi odzwyczaić kota skubania roślin doniczkowych.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda oraz przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle funkcjonalną i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie wymaga gruntownej wymiany, a uszkodzone są tylko pojedyncze płytki, warto poddać naprawy jedynie zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, wtedy za pomocą młotka a także dłuta ostrożnie rozbić płytkę i wyjąć złamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się ładną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem niezmiernie ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak ciągle będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało lub czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przemyśleć.

One thought on “Aranżacja balkonu – luksus i komfort w jednym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 13 =