Aranżacja poddasza – sprawdź wady i korzyści!

Zdecydowanie najciekawszym sposobem używania poddasza stanowi zaaranżowanie tam sypialni. Wszechobecne skosy i szczegóły konstrukcyjne wydają się skutecznie blokować okazję innego zagospodarowania.
Na poddaszu równie świetnie można przygotować dodatkowe sypialnie, toaletę, czy zwykły schowek. Do przeprowadzenia orientacyjnego kosztorysu potrzebne będzie dokładne obliczenie rozmiarów całego pomieszczenia. Skosy są nieodłącznym elementem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Wprawdzie ich zaaranżowanie bywa uciążliwe. To częste, lecz błędne myślenie, szczególnie w przypadku poddasza małego lub stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc wykorzystać ustronność a także miły charakter poddasza, możemy zorganizować w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym punkcie warto zamówić utworzenie regałów na lektury dopasowanych do skosów. Dzięki temu znakomicie zagospodarujemy wszystkie zakamarki, a domowa biblioteczka nabierze wyjątkowego klimatu. Aranżując kącik do czytania, obowiązkowo musimy wspominać o właściwym świetle, jakie nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem poważnych kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, która jest przede wszystkim narażona na destrukcyjne oddziaływanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda osiadać będzie na ściankach oraz suficie w konsekwencji, czego w wnętrzu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach struktury, jakie wymagają doskonałej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być słabo oświetlona, część natomiast wprost przeciwnie. Biurko winno natomiast stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze światłem dziennym. Dodatkowo, w takim układzie, warto jeszcze wspominać konieczności doposażenia okien w żaluzje bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z gorącym, intensywnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Wyposażając pomieszczenia na poddaszu warto wprowadzić ekologiczne materiały. Najłatwiej uczynić to, wykańczając posadzkę drewnem. Jeżeli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można pokusić się na panele podłogowe albo chociażby imitację drewna. Barwa drewna szczególnie pozytywnie działa na nasze zmysły oraz sprawia, iż aranżacja pokoju na poddaszu staje się przytulny.
Aby poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze funkcjonalne należy dokonać zmiany sposobu korzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych fragmentów architektury dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem i dodatkami za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Wyposażając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Ich rozdysponowanie zależne jest od wielkości skosów. Większe partie poddasza to świetne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Jak już wiemy, jaką funkcje przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet i najbardziej trudnych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż okolica pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, więc warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez problemu przystosujemy do wszelkich zakątków, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do projektowania a także adaptacji, ale jest kilka wskazówek i stałych, których przestrzeganie znacznie uprości nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy zrobić dogłębną analizę poziomu technicznego obiektu, a następnie odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ten remont wykonać oraz czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.

One thought on “Aranżacja poddasza – sprawdź wady i korzyści!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =