Inteligentny dom – sprawdź wady i korzyści!

Dom powinien być pomieszczeniem niezwykłym, dlatego warto zainwestować w wygodne rozwiązania. Funkcje jakie niesie za sobą inteligentny dom to przede wszystkim robotyzacja i niższe koszta eksploatacji całego budynku.
Dzięki funkcji przypisywania przycisków do grup elementów oświetlenia, operowanie oświetleniem w całym domu jest wiele wygodniejsze. Stawiając na lokal z szeroką automatyką będziesz mógł sterować zasłonami, markizami, światłem, bramą garażową, czy wjazdową nie ruszając się z fotela. Zaletą używania inteligentnego systemu jest możliwość dodania w każdej chwili nowego urządzenia. Dzięki indywidualnym ustawieniom, taki budynek dopasowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas i pieniądze i monitorować to, co się w nim dzieje podczas naszej nieobecności. Czujemy się, dlatego dzięki niemu bezpieczniej oraz komfortowo. Budząc się w środku nocy idziemy na przedpokój. Nasz ruch dostrzega czujka sygnalizacyjna, natomiast system wie, iż początek ruchu przypadł wewnątrz domku oraz, że był poprzedzony otwarciem drzwi w sypialni. System wie i, że z powodu nocnej godziny, w domu jest ciemność i po to by nas nie oślepić uruchomi światło jedynie na 30% mocy. Po znalezieniu przez czujkę ruchu w korytarzu na dole, ogrzewanie nadal zostanie w trybie Noc, bo system jest zharmonizowany z aktualnym planem dnia i wie, że budzik jest ustawiony na daną godzinę. Wracając do sypialni gasimy całe światło jednym klawiszem, natomiast system alarmowy po upływie kilku minut przechodzi to trybu czuwania. Ciężko odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie, ile kosztuje taki czy inny system, bo (nie licząc planu, który zawsze winien kosztować kilka tysięcy złotych, jednak kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne moduły, a więc i koszty składowe.

Automatyka obiektów w Polsce jeszcze ostatnio była skierowana do wąskiego grona osób. Już dziś inteligentne instalacje stają się integralnym aspektem naszego mieszkania.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez trudności poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do przyszłej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie wymaga kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są tylko pojedyncze płytki, warto poddać naprawy tylko zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młotka a także dłuta ostrożnie stłuc kafelek i wyciągnąć złamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zatrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego niezwykle ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, ale nadal będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Planów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.

One thought on “Inteligentny dom – sprawdź wady i korzyści!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 6 =