Pomimo, że kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, a piec koza w starych mieszkaniach, to mieszkańcy bloków też mogą urządzić sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominy elektryczne.
Aranżując salon z kominkiem, należy głęboko się zastanowić nad stylem, w którym ma być urządzone pomieszczenie. Najczęściej decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wykonana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli albo cegły albo z wyrobów przeznaczonych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o analogicznie odpowiedni odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie kluczową dekoracją mieszkania, bądź także będzie się w nie wtapiał. Warto dodatkowo pamiętać, że wbrew powszechnym opiniom kominek wolno zamontować również we wnętrzach tradycyjnych, jak także współczesnych. Duże znaczenie przy planowaniu salonu z kominkiem ma również wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy proponują urządzenia przyczepione do ściany, kominy dwustronne lub narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne stworzenie obudowy kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy wyszukać też praktyczną, lecz bardzo efektowną cegłę lub ozdobne kafle, które wprowadzą do naszego domu nastrój wiejskiej chaty. Bywa także, że obecność kominka w wnętrzu jest wyeksponowana przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy lub kontrastującym również pod względem faktury, ale i również koloru wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często umieszcza się również przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą zazwyczaj umyka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka pozwoli zmniejszyć te straty. Dodatkowo takie podejście pozwala zbudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub odpoczynku na świeżym powietrzu.
Naturalnie kominek kojarzy nam się z hałasem palonego drzewa. Drewno również doskonale nadaje się do palenia w kominku, pamiętajmy jedynie, że musi być ono dokładnie wyrezonowane (czyli właśnie osuszone).
Należy zawsze pamiętać, że połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej użyć jeden z lżejszych odcieni drzewa – ewentualnie użyć ciemne drzewo, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy dodatkowo mieć na uwadze, iż kominki opalane drzewem wymagają pomieszczenia na przechowywanie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o płomień, a to wiąże się z koniecznością wnoszenia drzewa. Najlepiej więc, by stanowisko składowania drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, trzeba mieć na uwadze, iż jego wykończenie powinno pasować ze stylem dominującym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy wygląd innowacyjny lub klasyczny, kominek może być głównym elementem naszego salonu. Planując kominek należałoby wziąć pod uwagę obustronne ułożenie wobec siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor i kominek blisko siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje artystyczny nieład. Projektanci wnętrz sugerują ulokowanie kominka a także telewizora na przeciwstawnych sobie ścianach, tak aby image salonu stanowił logiczną całość. Bezpieczne i wygodne w obsłudze są również kominki elektryczne Analogicznie jak urządzenia ekologiczne nie potrzebują uzupełniania opału czy odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstania płomienia.
Dopiero u was znalazłem odpowiedź na moje pytanie, dzięki!