Panele podłogowe – zobacz jak uniknąć błędów!

Panele z impetem wygryzły drewniane podłogi w wielu miejscach w naszym domu. Dzieje się tak za sprawą wyższej odporności deski panelowej od tej drewnianej, niższej ceny, a efekt końcowy jest podobny.
Drewniana podłoga może mieć wiele odsłon, natomiast każdy dostrzega inne wartości. Przed rozpoczęciem robót, trzeba zweryfikować, czy podłoga jest równa. Jeżeli nie, należy wziąć szpachlowej masy wyrównującej tak, aby powierzchnia była nieskazitelna. Wierzchnia część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym ewentualnie półmatowym. Im znaczniej błyszcząca powierzchnia, tymże większe odbicie oświetlenia i tym mocniejszy kolor. Posadzki z połyskiem lepiej położyć w wnętrzach, jakie nie są szczególnie mocno nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają dużo bardziej ekologicznie oraz są dedykowane do wnętrz bogatych w naturalne światło. W kuchennych wnętrzach panele dostarczają klimatyczny wygląd. Natomiast decydując się na panele trzeba wybierać te o odpowiednich właściwościach a także parametrach. Wprawdzie panele dość mocno pociągają pył i kurz, to nie sprawiają większych problemów przy czyszczeniu. Panele należy myć tylko wilgotną ścierką, która nie przekazuje znacznej ilości wody. Producenci efektywnie osiągają coraz to lepsze efekty wytwarzając choćby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Reguła jest niezwykle prosta – im wyższa klasa, tym lepszy artykuł. Jednakże prawidłowy dobór względem klasy używalności może przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie kluczowe grupy – do użytku mieszkaniowego oraz do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 klas używalności. Ważna jest również grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej niewrażliwy na uszkodzenia oraz zdeformowania. Solidne gatunkowo panele rozpoczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (dostosowane są do instalowania na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają wytrzymałe zamki, jakie gwarantują stabilność połączeń w czasie użytkowania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, gdyż przeważnie jakość takich paneli zostawia wiele do życzenia. Natomiast o trwałość na uderzenia informuje odpowiednie oznaczenie.

Dzisiejsze panele są wytrzymałe na wszelkiego wariantu zamoczenia. Dla osób, które mimo zamontowania paneli nie planują rezygnować z charakterystycznego dla kuchni wystroju, dostępne są szablony odwzorowujące płytki ceramiczne albo gumolit.
Aby poddasze mogło być oddane do adaptacji na poddasze użytkowe należy dokonać zmiany sposobu wykorzystywania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych fragmentów budowy dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w radiowe sterowanie oknem oraz akcesoriami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Urządzając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich ulokowanie uzależnione jest od wielkości skosów. Większe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Kiedy już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet i niezwykle trudnych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, że powierzchnia pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez problemu dopasujemy do wszelkich narożników, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprzyjemniejszych powierzchni do aranżacji a także adaptacji, ale jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie bardzo ułatwi nam aranżację poddasza. Zanim jednak podejdziemy do działania, musimy sporządzić dokładną analizę poziomu technicznego domu, a następnie odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie owy remont przygotować i czy będzie nam się to właściwie opłacało.

One thought on “Panele podłogowe – zobacz jak uniknąć błędów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 3 =