Montaż umywalki – krok po kroku!

Umywalka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Osoby, które chcę wybrać tę idealną, mogą zdziwić się różnorodnością tych produktów. Współczesne umywalki łazienkowe bowiem nie tylko różnią się sposobem montażu, kształtem, wielkością, ale także i materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Na rynku dostępne są bowiem umywalki wykonane ze szkła, stali, tworzywa, drewna i oczywiście ceramiczne, które są wciąż najbardziej popularne. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy udowodnić, że montaż umywalki nie jest skomplikowany i przy odpowiednim instruktażu powinien poradzić sobie z nim praktycznie każdy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

jak zamontować umywalkę

Lekka i ciężka umywalka – jak zamontować?

Podczas montażu umywalki oczywiście istotny jest jej kształt, ale i ciężar. Inaczej bowiem montuje się umywalki lekkie, a innaczej te cięższe. Lekkie zamontować można przy pomocy śrub lub wkrętów do ściany. Czasem stosowane są wsporniki. Te o większej masie wymagają podparcia, z tego względu są to modele, które nakładane są, wmontowywane w szafkę, lub oparciem ich jest postument.

Decydując się na zakup umywalki, która będzie mocowana do ściany zazwyczaj nie trzeba kupować zestawu montażowego osobno, ponieważ takowy powinien znajdować się już w zestawie z nią. Oczywiście miejsce styku umywalki ze ścianą zawsze warto jest dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi taśmami lub silikonem. Będzie to warstwa ochronna przed negatywnym działaniem wody i przeciekaniem jej przez szczelinę.

 

Jakie narzędzia są niezbędne podczas montażu umywalki?

Sam montaż umywalki nie jest skomplikowaną czynnością, podczas montażu nie trzeba używać skomplikowanych narzędzi. Wystarczy poziomica, ołówek oraz wiertarka. Warto też zaopatrzyć się w silikon sanitarny. Do każdej umywalki powinna zostać załączona instrukcja, w której krok po kroku będą wskazówki, dotyczące samego montażu. Ważne jest dobre wyznaczenie wysokości, na której umywalka powinna zostać zawieszona.

W zależności od modelu – powinno się ją dopasować tak, by użytkowanie jej było jak najbardziej komfortowe dla domowników. Zazwyczaj jest to wysokość 82-85 cm od posadzki. W zakresie tym nie ma jednak reguły. Osobom niższym będzie wygodniej, jeśli umywalka zostanie zamontowana nawet na wysokości 75 cm, a wyższym i ok. 87 – 90 cm. Nie powinno zawieszać się umywalki na wskazywanej czy zalecanej wysokości tylko po to, by osoby nas odwiedzające mogły z niej swobodnie korzystać. Najważniejszy jest komfort domowników na co dzień.

 

Montaż umywalki na śrubach

Aby zamontować umywalkę na śrubach, należy w otworach umieścić plastikowe podkładki zabezpieczające. Następnie należy wsunąć umywalkę na mocujące śruby. Nie można montować umywalki wtedy, gdy nie ma na niej podkładek zabezpieczających, bez różnicy czy jest to umywalka ceramiczna czy konglomeratowa. Może to doprowadzić do szybkiego uszkodzenia. Po nałożeniu można dokręcić metalowe zakrętki.

One thought on “Montaż umywalki – krok po kroku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + pięć =