Oczko wodne – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Efektownie wykonane oczko wodne zachwycie twoich gości! Warto zadbać o szczegóły, bo to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być mistrzem, żeby osobiście wykonać oczko – czytaj dalej!
Zanim wystartujemy z budową trzeba wyposażyć się we wszystkie konieczne materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym lub liną, dzięki którym dokładniej będzie można ocenić model a także wielkość zbiornika. Do wykonania wszystkich prac niezbędne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Przemyśleć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można stworzyć w postaci lamp stacjonarnych montowanych na brzegu albo jako oświetlenie dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Część lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co konieczne jest umieszczenie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może stanowić rozciągnięcie nad zbiornikiem siatki zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy także urządzić w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, wśród krzaków, które zapewnią przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, by w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest również właściwe ochronienie foli – dzięki temu minimalizujemy zagrożenie zniszczenia jej przez ostre kamienie a także solidnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy również skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii osłaniających przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie zwykłej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy, ale miłe miejsce, w jakim poczujesz się jak nad mazurskim jeziorem.
Wielkość oczka winna być dopasowana do kształtów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego poruszania się po działce. Jego rozmiar warto dopasować tak, aby zbiornik podkreślał tylko estetykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz wykorzystać do stworzenia wzniesień, na jakich umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe oraz przeciwdziałają niepotrzebnemu rozwojowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której szerokie liście blokują dostęp światła do podłoża stawu, a tym samym hamują rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można także zainstalować worki z kwaśnym torfem – one także ograniczają proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to wyjątkowo istotne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego podstawową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać zarówno dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce oczka wodnego płotkiem albo murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, umiejscowionej płytko pod zwierciadłem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem wykorzystywania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób wykonać tylko niewielkie oczko, bo gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najdłuższym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich rodzaj do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, bowiem nawilżają powietrze oraz przynosi orzeźwiającą świeżość w upalne słoneczne dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było zlokalizowane w strategicznym miejscu naszej nieruchomości, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, by staw komponował się z przyrodą ogrodu oraz pasował do całej koncepcji otoczenia. Trzeba zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kontury krańców.

One thought on “Oczko wodne – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 1 =