Czy warto wybudować dom energooszczędny?

Opłacalna inwestycja to bez zaprzeczalnie taka, jaka wcześnie lub później zacznie przynosić zysk. Moim zdaniem bez wątpienia taka lokatą jest budowa energooszczędnego budynku.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać tylko przez kilka miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy oświetlenie i wszystkie wyposażenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed okrągły rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego dopływu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, iż eksploatacja domku pasywnego jest najtańsza, ich budowa wciąż nie napawa się ogromną renomą. Spowodowane jest to wysokimi nakładami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych oraz instalacji może stanowić w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaprojektowanym a także wykonanym domku pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się także dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie skonstruowanym domem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej energii niż budynek typowy.

W dzisiejszych czasach budynki energooszczędne to obecnie standard. Rachunek jest prosty, jednorazowa inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach a następnie będzie generować sporą oszczędność.
Analogicznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, które maja przyczynić się do znacznego ograniczenia zużycia prądu. Budynki energooszczędne posiadają mniejsze wykorzystanie energii, ogrzewania a także ciepłej wody. Rezultat uzyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle domu, właściwemu usytuowaniu na posesji, izolacji, lub przemyślanemu planowi pomieszczeń. Duże przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje też użycie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową energię), lub rekuperatorów, pozwalających na odzyskiwanie energii z powietrza wydobywającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W domach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże utraty energii. Należy również liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby nadmienić, iż konstrukcja szkieletowa ścian w powiązaniu z niesłychanie wytrzymałymi fundamentami oraz podłogą pozwala osiągnąć doskonałe parametry termiczne ścian. Żeby zredukować zużycie energii, w domach niskoenergetycznych, podobnie jak w budynkach pasywnych, często używa się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do uzyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również model domku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Odnosi się to zwłaszcza do domów drewnianych i tych z bali, które bardzo często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest wyłącznie chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy budynku z firmą budowlaną zależny jest od regionu, w którym budujemy.

One thought on “Czy warto wybudować dom energooszczędny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − 6 =