Schody drewniane – najistotniejsze zagadnienia!

Schody to niezmiernie kluczowy aspekt aranżacyjny każdego budynku. Wybór jest ogromny, zatem przed kupnem należy stworzyć analizę naszych potrzeb oraz kosztów, żeby uniknąć rozczarowania.
Schody drewniane są elementami budynku ułatwiającymi przechodzenie między kondygnacjami. Mogą mieć konstrukcję samonośną bądź zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów głównie stosuje się drewno krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w stworzeniu, gustowne schody powstają z drzewa zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niezwykle znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa rodzajów lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy rodzaj jest wykonywany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak i połyskującym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną warstwę. Lakier błyszczący jest zasadniczo bardziej efektowny oraz pasuje do luksusowych, współczesnych pomieszczeń, należy jednakże pamiętać, że jakiekolwiek zarysowania oraz niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, niejednokrotnie ułomne, a także dzieci. Z jednej strony konstrukcja musi być odporna na wieloletnie obciążenia, a z innej właściwie zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

W dziedzinie aranżacji mieszkań praktyczne rozwiązania przeważnie są najlepsze oraz dają najbardziej spektakularne rezultaty. Powyższe powiedzenie sprawdza się doskonale w tematyce schodów zrobionych z drzewa.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy stylisty mieszkań, który ułatwi urządzić optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wzorową jakość i trwałość, zatem do produkcji naszych schodów należy dobrać trwałe drewno suszone właściwej wilgotności. Dopiero tak dobrany naturalny materiał będzie idealnie trwały a także wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drzewa dębowego oraz bukowego, które charakteryzują się wyjątkową twardością, wytrzymałością oraz odpornością na wycieranie. Godną polecenia propozycją są zarówno schody jesionowe, które praktycznie nie ustępują dębowym i bukowym pod względem wytrzymałości, a cechują się dodatkowo interesującym ubarwieniem a także prążkowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu oraz kształtów oraz wybranych materiałów wykończeniowych. Niesamowicie kosztowne może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym wyjściem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego bądź sosnowego. Wielkim zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie wspaniale prezentują się w mieszkaniach współczesnych. Wybierają schody do naszego mieszkania należy również uwzględnić ogólny Design całej aranżacji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie i nie zabierają optycznie zbyt dużo przestrzeni, przy czym nadają pomieszczeniu specyficznego charakteru, dlatego warto w nie zainwestować.

One thought on “Schody drewniane – najistotniejsze zagadnienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + trzy =