Jakie stelaże podtynkowe warto wybrać?

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do którego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka moda – czytaj dalej oraz dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej ubikacji!
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z wielkim sceptycyzmem, obawiając się szczególnie awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Dziś rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni bezpieczne, odpowiednio trwałe, a dodatkowo – podnoszące elegancję a także funkcjonalność łazienki. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego wyglądu oraz wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, żeby móc cieszyć się taką właśnie łazienką, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, że im bardziej nietypowy stelaż (płytki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, iż w większości przypadków większy wydatek zakupowy wynagradzany jest ostatecznym wyglądem oraz praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Potencjalna nieszczelność, która zostanie zauważona już po ukończeniu zabudowy, może dać nam sporo kłopotów. Dobór konkretnej wielkości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża przycisk będzie przysłaniała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady i zalety, co świadczy o potrzebie dobrania go do własnych preferencji.

Systemy podtynkowe pozwolą na zamaskowanie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym też spłukujących. Na zewnątrz zostają wyłącznie przyciski spłukujące do WC, jakie aktualnie produkowane są w niezwykłych stylistycznie odmianach.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do misek WC. Dodatkowo ich wykorzystanie w łazience jest niezwykle estetyczne oraz efektywne. Zamontowanie podwieszanej miski WC albo bidetu daje poczucie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika a także włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja ukryta jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia zachowanie higieny zarówno samej ceramiki, jak również posadzki w jej otoczeniu. Dobierając stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają porównywalnie i łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Artykuły do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo łatwiejszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, która jest stworzona ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej urządzone są w specjalistyczne wsporniki, które ułatwiają montaż. Warto podkreślić, iż możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również zastosować płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, jakie dzięki wyższej trwałości w porównaniu z płytami G-K mogą być używane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy osiągnąć niezbędne w toalecie półki czy możemy zbudować wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować i obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w niewielkich łazienkach.

One thought on “Jakie stelaże podtynkowe warto wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =